SKU: DF120CMN520
Lititz, PA
M-F 6:30am-8:30pm; Sat 6:30am-4:00pm
location-pin All Locations caret-down
Lititz Your Store 2 in stock
Features chevron-down chevron-up
DEF Pump, Series: DF, 120 VAC, 1 in, 8 gpm, Stainless Steel Housing, Gray, 38 psi, EPDM Seal
  • Rugged multi-diaphragm technology specifically designed for DEF/AdBlue dispensing
  • Integral pulsation dampener for smooth flow at point of use
  • 30-minute duty cycle
  • Self-priming to 6 ft. saves time with quick fluid lift
  • EPDM seals designed, tested and proven specifically for DEF
  • Stainless Steel exterior hardware is ideal material for DEF/AdBlue
Specifications chevron-down chevron-up
Brand Fill-Rite
UPC 089404245828
Store Location (Lititz, PA) Aisle 12, Section T5
Package Length (in) 20.25"
Package Width (in) 10.50"
Package Height (in) 10.00"
Manufacturer Part Number DF120CMN520
Series DF
Power Source 120 VAC
Connection Size 1"
Flow Rate 8 gpm
Housing Material Stainless Steel
Housing Color Gray
Pressure Rating 38 psi