SKU: DCC020IB
Lititz, PA
M-F 6:30am-8:30pm; Sat 6:30am-4:00pm
location-pin All Locations caret-down
Lititz Your Store 22 in stock
Features chevron-down chevron-up
Our 20V MAX Corded/Cordless Air Inflator can run on any one of three power sources for maximum versatility: 20V MAX battery, 12V DC, or 110V AC. Use it on the jobsite, or on the go. Air inflator features a high-pressure rubber hose for durability. The threaded chuck and included onboard accessories make it easy to inflate items from tires to footballs. Setting desired air pressure is simple with the digital gauge, and the auto-shutoff provides accurate inflation. The high-volume hose allows fast inflation of mattresses and other inflatables with the push of a button. Move the hose to the deflation port for quick and easy take down. An onboard LED light of the portable tire inflator helps to provide illumination in dark spaces. Heavy-duty rubber feet help reduce walking while in use. Battery, charger, and AC power adapter are sold separately.
  • High-pressure inflation mode with automatic shutoff
  • High-volume inflation and deflation modes
  • LED light helps to provide illumination
  • Three power sources for inflation on a jobsite and on the go (20V MAX battery, 12V DC, or 110V AC)
  • Convenient onboard accessory storage
  • Heavy-duty rubber feet help reduce walking when in use
  • Threaded chuck for secure connection to inflation valve
  • Yes
Specifications chevron-down chevron-up
Brand DEWALT
UPC 885911532143
Store Location (Lititz, PA) Aisle 23, Section M2
Package Length (in) 13.27"
Package Width (in) 10.24"
Package Height (in) 10.24"
Manufacturer Part Number DCC020IB
Country of Origin China
Length 12.97 in
Width 10.22 in
Height 5.59 in
Weight 6.39 lbs
Power Source Battery
Cordless Vs. Corded Corded
Voltage 20 V V
Battery Included No
Battery Type 20V MAX Lithium Ion