ATP
Fluidfit Union Straight & Reducer - 1/2 in. x 3/8 in.
SKU: A8UC6MG
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$3.89
Features
Specifications
Union Straight Fittings feature two opposing push-to-connect ports.
- NSF 51 Certified for use with food & beverage equipment
- NSF 61 Certified for use with potable/drinking water
| Brand | ATP |
|---|---|
| UPC | 719852915355 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section H3 |
| Package Length (in) | 1.60" |
| Package Width (in) | 0.60" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | HUC1/2-3/8 |
| Country of Origin | United States |
| Specifications Met | FDA | NSF/ANSI/CAN 61 | NSF/ANSI 51 |
| Maximum Operating Pressure | 20 bar | 300 psi |
| Minimum Operating Temperature | -29 °C | -20 °F |
| Maximum Operating Temperature | 180 °F | 82.2 °C |
| O-Ring Material | EPDM |
| Division | Fluid System Connectors Division |
| Shape | Union |
| Body Material | Acetal |
| Color | Gray |
| Connection 1 Type | Push-to-Connect |
| Connection 2 Type | Push-to-Connect |
| Configuration | Tube to Tube |
| Connection 2 Size | 3/8" |
| Connection 1 Size | 1/2" |