Anderson Metals
1/8 In. x 1/8 In. Brass Male Union Compression Adapter
SKU: 68C0202
| Location: Aisle 11, Section H2
$4.99
19 In stock
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
- Buy 10 for $4.49 each and save 10%
Features
Specifications
Low lead Male union. O.D. tube size x Male pipe size. Sold in bags. Individually flag tagged. Manufactured to include no more than 0.25% weighted average lead content on wetted surfaces.
| Brand | Anderson Metals |
|---|---|
| UPC | 094913071905 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section H2 |
| Package Length (in) | 3.00" |
| Package Width (in) | 2.20" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Fitting Size 1 | 1/8 In. |
| Fitting Size 2 | 1/8 In. |
| Connection Type 1 | Compression |
| Connection Type 2 | MIP |
| Material | Brass |
| Pressure Rating (psi) | 400 |
| Maximum Working Temperature (F) | 250 |
| Fitting Type | Adapter |