Anderson Metals
45 Deg. Street Red Brass Elbow (1/8 Bend) 3/8 in.
SKU: SE38BR45
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$10.99
Features
Specifications
Low lead Female iron pipe x Male iron pipe. Rough brass. Manufactured to include no more than 0.25% weighted average lead content on wetted surfaces.
| Brand | Anderson Metals |
|---|---|
| UPC | 642557613458 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section H4 |
| Package Length (in) | 1.20" |
| Package Width (in) | 1.00" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | 4385007250 |
| Fitting Size 1 | 3/8" |
| Fitting Size 2 | 3/8" |
| Connection Type 1 | FIP |
| Connection Type 2 | MIP |
| Angle | 45 Deg. |
| Material | Red Brass |
| Pressure Rating | 200 psi |
| Maximum Working Temperature | 150 F |
| Fitting Type | Elbow |