Anderson Metals
Red Brass Nipple - 3/4 in. x 3 in.
SKU: N34X3BR
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$15.49
Features
Specifications
Import. Meets following Specifications: Alloy No. C23000 per ASTM B43, ANSI/ASME B1.20.1, WW-N-351 Federal Specifications, MS51846 Military standard. California AB 1953. Vermont SB152. Directive 2002/95/EC-ROHS.
| Brand | Anderson Metals |
|---|---|
| UPC | 719852922803 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section H4 |
| Package Length (in) | 3.40" |
| Package Width (in) | 1.40" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | 0402121008 |
| Fitting Size 1 | 3/4" |
| Fitting Size 2 | 3/4" |
| Connection Type 1 | MIP |
| Connection Type 2 | MIP |
| Length | 3" |
| Material | Red Brass |
| Pressure Rating | 810 psi |
| Maximum Working Temperature | 200 F |
| Fitting Type | Nipple |