Anderson Metals
1/2 In. Low Lead Brass Compression Sleeve (3-Pack)
SKU: 60C08
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$3.99
Features
Specifications
Brass compression sleeve. OD (outside diameter) tube size. Sold in bags and also in bulk. Manufactured to include no more than 0.25% weighted average lead content on wetted surfaces.
| Brand | Anderson Metals |
|---|---|
| UPC | 719852937944 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section H2 |
| Package Length (in) | 4.20" |
| Package Width (in) | 3.80" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Fitting Size | 1/2 In. |
| Connection Type | Compression |
| Material | Brass |
| Fitting Type | Sleeve |