Anderson Metals
730061-03 Nut, 3/16 in Dia, Compression, Brass
SKU: 61C03
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$2.29
Features
Specifications
Use with copper, brass, aluminum or plastic tubing. For primary use with water, gasoline, oil and vacuum lines.
| Brand | Anderson Metals |
|---|---|
| UPC | 719852937975 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section H2 |
| Package Length (in) | 4.20" |
| Package Width (in) | 3.80" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Connection Type | Compression |
| Diameter | 3/16 in |
| Material | Brass |
| Pressure Rating | 400 psi |
| Suitable for | Aluminum Brass Copper and Plastic Tubing |
| Thread Type | Straight |