Anderson Metals
1/2 In. Brass Compression Nut (2-Pack)
SKU: 61C08
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$4.29
Features
Specifications
Outside diameter tube size. Durable brass construction.
| Brand | Anderson Metals |
|---|---|
| UPC | 717510136821 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section H2 |
| Package Length (in) | 6.40" |
| Package Width (in) | 4.60" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Fitting Size | 1/2 In. |
| Connection Type | Compression |
| Connectivity | Threaded |
| Material | Brass |
| Pressure Rating (psi) | 200 |
| Maximum Working Temperature (F) | 250 |
| Type | Compression Nut |