Anderson Metals
5/16 In. Brass Compression Insert (5-Pack)
SKU: 63C05
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$2.59
Features
Specifications
Used with compression fitting on nylon and plastic hose. Insert is designed to strengthen nylon or polyethylene hose when tightening compression fitting.
| Brand | Anderson Metals |
|---|---|
| UPC | 719852957171 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section H2 |
| Package Length (in) | 3.60" |
| Package Width (in) | 3.20" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Insert Size | 5/16 In. |
| Material | Brass |
| Fitting Type | Sleeve |