Anderson Metals
Red Brass Threaded Elbow (1/4 Bend) 1/8 in.
SKU: L18BR
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$7.49
Features
Specifications
90 deg. low lead solid threaded elbow. Female iron pipe X Female iron pipe. Rough brass, import. Meets following specifications: Alloy No. C84400 per ASTM B584, ANSI/ASME B16.15, ANSI B1.20.1, WW-P-460 Federal Specifications, 125 WSP, 200 WOG, California AB 1953. Vermont SB 152. Manufactured to include no more than 0.25% weighted average lead content on wetted surfaces.
| Brand | Anderson Metals |
|---|---|
| UPC | 642557612819 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section H4 |
| Package Length (in) | 1.13" |
| Package Width (in) | 0.75" |
| Package Height (in) | 0.75" |
| Manufacturer Part Number | 4385001810 |
| Fitting Size 1 | 1/8" |
| Fitting Size 2 | 1/8" |
| Connection Type 1 | FIP |
| Connection Type 2 | FIP |
| Angle | 90 Deg. |
| Material | Red Brass |
| Pressure Rating | 200 psi |
| Maximum Working Temperature | 150 F |
| Fitting Type | Elbow |