Anderson Metals
Red Brass Hex Reducing Bushing - 1/4 in. MIP x 1/8 in. FIP
SKU: RB1418BR
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$4.79
Features
Specifications
Low lead standard reducing bushing. Male iron pipe X Female iron pipe. Rough brass, import. Meets following specifications: Alloy No. C84400 per ASTM B584, ANSI/ASME B16.15, ANSI B1.20.1, WW-P-460 Federal Specifications, 125 WSP, 200 WOG, California AB 1953. Vermont SB 152. Manufactured to include no more than 0.25% weighted average lead content on wetted surfaces.
| Brand | Anderson Metals |
|---|---|
| UPC | 719852937722 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section H4 |
| Package Length (in) | 0.69" |
| Package Width (in) | 0.69" |
| Package Height (in) | 0.63" |
| Manufacturer Part Number | 4385002810 |
| Fitting Size 1 | 1/4" |
| Fitting Size 2 | 1/8" |
| Connection Type 1 | MIP |
| Connection Type 2 | FIP |
| Material | Brass |
| Pressure Rating | 200 psi |
| Fitting Type | Bushing |