Anderson Metals
7/8 In. Brass Compression Nut
SKU: 61C14
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$4.99
Features
Specifications
O.D. tube size. Sold by the bag and also in bulk.
| Brand | Anderson Metals |
|---|---|
| UPC | 719852936688 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section H2 |
| Package Length (in) | 1.40" |
| Package Width (in) | 1.00" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Fitting Size | 7/8 In. |
| Connection Type | Compression |
| Connectivity | Threaded |
| Material | Brass |
| Pressure Rating (psi) | 75 |
| Maximum Working Temperature (F) | 250 |
| Type | Compression Nut |