Anderson Metals
3/16 In. Brass Low Lead Compression Union
SKU: 62C0303
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$5.29
Features
Specifications
OD (outside diameter) tube size. Manufactured to include no more than 0.25% weighted average lead content on wetted surfaces.
| Brand | Anderson Metals |
|---|---|
| UPC | 719852938033 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section H2 |
| Package Length (in) | 0.20" |
| Package Width (in) | 0.20" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Fitting Size 1 | 3/16 In. O.D. |
| Fitting Size 2 | 3/16 In. O.D. |
| Connection Type 1 | Compression |
| Connection Type 2 | Compression |
| Material | Brass |
| Pressure Rating (psi) | 400 |
| Maximum Working Temperature (F) | 250 |
| Fitting Type | Union |