Anderson Metals
750062-04 Pipe Union, 1/4 in, Compression, Brass, 300 psi Pressure
SKU: 62C0404
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$4.79
- Buy 10 for $4.31 each and save 10%
- Buy 25 for $3.83 each and save 20%
Features
Specifications
Anderson Metals Pipe Union, Nominal Size: 1/4 in, Compression Connection, 300 psi, Operating Temperature: -65 to 250 deg F, Brass, Suitable for: Aluminum, Brass, Copper and Plastic Tubing
| Brand | Anderson Metals |
|---|---|
| UPC | 094913052379 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section H2 |
| Package Length (in) | 5.00" |
| Package Width (in) | 2.80" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Connection Type | Compression |
| Material | Brass |
| Nominal Size | 1/4 in |
| Operating Temperature | -65 to 250 deg F |
| Pressure Rating | 300 psi |
| Suitable for | Aluminum Brass Copper and Plastic Tubing |