Anderson Metals
750066-0806 Tubing Coupling, 1/2 x 3/8 in, Compression x FIP, Brass
SKU: 66C0806
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$7.79
Features
Specifications
Three-piece construction, nut, sleeve and body. Use with copper, brass, aluminum or plastic tubing. -65 to 250 deg F temperature range. Easy to disassemble, no flaring tool required. Primary uses water, gasoline, oil and vacuum lines. UPC individually bagged.
| Brand | Anderson Metals |
|---|---|
| UPC | 094913051884 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section H2 |
| Package Length (in) | 5.50" |
| Package Width (in) | 4.00" |
| Package Height (in) | 5.50" |
| Connection Type | Compression x FIP |
| Material | Brass |
| Nominal Size | 1/2 x 3/8 in |
| Pressure Rating | 200 psi |
| Suitable for | Aluminum Brass Copper and Plastic Tubing |
| Temperature Rating | -65 to 250 deg F |
| Thread Type | Straight |