Anderson Metals
7/8 In. x 3/4 In. Brass Union Compression Adapter
SKU: 66C1412
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$16.99
Features
Specifications
O.D. tube size x Female pipe size. Manufactured to include no more than 0.25% weighted average lead content on wetted surfaces.
| Brand | Anderson Metals |
|---|---|
| UPC | 719852938309 |
| Package Length (in) | 1.30" |
| Package Width (in) | 1.40" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Fitting Size 1 | 7/8 In. |
| Fitting Size 2 | 3/4 In. |
| Connection Type 1 | Compression |
| Connection Type 2 | FIP |
| Material | Brass |
| Pressure Rating (psi) | 75 |
| Maximum Working Temperature (F) | 250 |
| Fitting Type | Adapter |