Anderson Metals
750068-1008 Pipe Connector, 5/8 x 1/2 in, Compression x Male, Brass, 150 psi Pressure
SKU: 68C1008
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$13.99
Features
Specifications
Anderson Metals Pipe Connector, Nominal Size: 5/8 x 1/2 in, Compression x Male Connection, 150 psi, Operating Temperature: -65 to 250 deg F, Brass, Suitable for: Aluminum, Brass, Copper and Plastic Tubing
| Brand | Anderson Metals |
|---|---|
| UPC | 717510187663 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section H2 |
| Package Length (in) | 4.20" |
| Package Width (in) | 3.60" |
| Package Height (in) | 3.00" |
| Connection Type | Compression x Male |
| Material | Brass |
| Nominal Size | 5/8 x 1/2 in |
| Operating Temperature | -65 to 250 deg F |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Suitable for | Aluminum Brass Copper and Plastic Tubing |