Anderson Metals
750082-1006 Tube Reducing Union, 5/8 x 3/8 in, Compression, Brass
SKU: 62C1006
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$9.99
Features
Specifications
Three-piece construction, nut, sleeve and body with attached insert. Use with copper, brass, aluminum or plastic tubing. -65 deg to 250 deg F. temperature range. Easy to disassemble, no flaring tool required. Primarily used for water, gasoline, oil and vacuum lines. UPC individually bagged.
| Brand | Anderson Metals |
|---|---|
| UPC | 717510100570 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section H2 |
| Package Length (in) | 1.80" |
| Package Width (in) | 1.00" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Connection Type | Compression |
| Material | Brass |
| Nominal Size | 5/8 x 3/8 in |
| Pressure Rating | 200 psi |