Anderson Metals
5/16 In. Brass Flare Short Nut
SKU: 41FS05
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$2.79
Features
Specifications
Machined from brass rod. Manufactured to include no more than 0.25% weighted average lead content on wetted surfaces.
| Brand | Anderson Metals |
|---|---|
| UPC | 717510137408 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section H2 |
| Package Length (in) | 4.00" |
| Package Width (in) | 3.00" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Fitting Size | 5/16 In. |
| Connection Type | Flare |
| Connectivity | Threaded |
| Material | Brass |
| Pressure Rating (psi) | 1200 |
| Maximum Working Temperature (F) | 73 |
| Type | Flare nut |
| Contents | 1 pc |