Anderson Metals
1/2 In. x 3/8 In. Brass Flare Reducing Nut
SKU: 641FS0806
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$6.29
Features
Specifications
Low lead flare reducing nut. Manufactured to include no more than 0.25% weighted average lead content on wetted surfaces.
| Brand | Anderson Metals |
|---|---|
| UPC | 719852950677 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section H2 |
| Package Length (in) | 3.20" |
| Package Width (in) | 3.00" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| Fitting Size | 1/2 In. x 3/8 In. |
| Connection Type | Flare |
| Connectivity | Threaded |
| Material | Brass |
| Pressure Rating (psi) | 750 |
| Maximum Working Temperature (F) | 73 |
| Type | Flare nut |