Anderson Metals
3/8 In. Brass Flare Plug
SKU: 39F06
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$4.69
Features
Specifications
Flare plug. Manufactured to include no more than 0.25% weighted average lead content on wetted surfaces.
| Brand | Anderson Metals |
|---|---|
| UPC | 094913983611 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section H2 |
| Package Length (in) | 1.00" |
| Package Width (in) | 0.75" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Single Fitting Size | 3/8 In. |
| Connection Type | MIP |
| Material | Brass |
| Pressure Rating (psi) | 1000 |
| Maximum Working Temperature (F) | 73 |
| Fitting Type | Plug |