Anderson Metals
1/4 In. Brass Flare Cap
SKU: 40F04
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$4.19
Features
Specifications
Flare cap. Manufactured to include no more than 0.25% weighted average lead content on wetted surfaces.
| Brand | Anderson Metals |
|---|---|
| UPC | 719852938644 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section H2 |
| Package Length (in) | 4.20" |
| Package Width (in) | 3.80" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Single Fitting Size | 1/4 In. |
| Connection Type | FIP |
| Material | Brass |
| Pressure Rating (psi) | 1400 |
| Maximum Working Temperature (F) | 73 |
| Fitting Type | Cap |