Anderson Metals
754042-10 Pipe Union, 5/8 in, Flare, Brass, 650 psi Pressure
SKU: 42F1010
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$8.49
Features
Specifications
Anderson Metals Pipe Union, Nominal Size: 5/8 in, Flare Connection, 650 psi, Operating Temperature: -65 to 250 deg F, Brass, Suitable for: Aluminum, Brass, Copper and Steel Tubing
| Brand | Anderson Metals |
|---|---|
| UPC | 094913983345 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section H2 |
| Package Length (in) | 2.20" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Connection Type | Flare |
| Material | Brass |
| Nominal Size | 5/8 in |
| Operating Temperature | -65 to 250 deg F |
| Pressure Rating | 650 psi |
| Suitable for | Aluminum Brass Copper and Steel Tubing |