Anderson Metals
1/2 In. Forged Flare Brass Tee
SKU: 44F080808
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$9.99
Features
Specifications
Forged flare 3-way tee. Manufactured to include no more than 0.25% weighted average lead content on wetted surfaces.
| Brand | Anderson Metals |
|---|---|
| UPC | 094913071776 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section H2 |
| Package Length (in) | 2.00" |
| Package Width (in) | 1.60" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Fitting Size 1 | 1/2 In. |
| Fitting Size 2 | 1/2 In. |
| Fitting Size 3 | 1/2 In. |
| Connection Type 1 | Male Flare |
| Connection Type 2 | Male Flare |
| Connection Type 3 | Male Flare |
| Material | Brass |
| Pressure Rating (psi) | 750 |
| Maximum Working Temperature (F) | 73 |
| Fitting Type | Tee |