Anderson Metals
3/8 x 3/8 In. x 3/8 In. MPT Flare Brass Tee
SKU: 45F060606
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$10.49
Features
Specifications
Low lead flare tee with Male pipe thread. Manufactured to include no more than 0.25% weighted average lead content on wetted surfaces.
| Brand | Anderson Metals |
|---|---|
| UPC | 719852950707 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section H2 |
| Package Length (in) | 1.40" |
| Package Width (in) | 1.20" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Fitting Size 1 | 3/8 In. |
| Fitting Size 2 | 3/8 In. |
| Fitting Size 3 | 3/8 In. |
| Connection Type 1 | Male Flare |
| Connection Type 2 | Male Flare |
| Connection Type 3 | MIP |
| Material | Brass |
| Pressure Rating (psi) | 1000 |
| Maximum Working Temperature (F) | 73 |
| Fitting Type | Tee |