Anderson Metals
754046-0608 Tube Coupling, 3/8 x 1/2 in, Flare x FNPT, Brass
SKU: 46F0608
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$5.99
Features
Specifications
UPC individually bagged.
| Brand | Anderson Metals |
|---|---|
| UPC | 717510003086 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section H2 |
| Package Length (in) | 1.60" |
| Package Width (in) | 0.60" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Connection Type | Flare x FNPT |
| Flared Angle | 45 deg |
| Material | Brass |
| Nominal Size | 3/8 x 1/2 in |
| Pressure Rating | 1000 psi |