Anderson Metals
3/8 In. x 3/4 In. Brass Low Lead Female Flare Connector
SKU: 46F0612
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$8.79
Features
Specifications
OD (outside diameter) tube x Female IPS (iron pipe size). Manufactured to include no more than 0.25% weighted average lead content on wetted surfaces.
| Brand | Anderson Metals |
|---|---|
| UPC | 719852938842 |
| Package Length (in) | 1.60" |
| Package Width (in) | 1.40" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Fitting Size 1 | 3/8 In. O.D. |
| Fitting Size 2 | 3/4 In. |
| Connection Type 1 | Male Flare |
| Connection Type 2 | FIP |
| Material | Brass |
| Pressure Rating (psi) | 1000 |
| Maximum Working Temperature (F) | 73 |
| Fitting Type | Connector |