Anderson Metals
754048-0606 Connector, 3/8 in, Flare x MPT, Brass
SKU: 48F0606
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$4.79
- Buy 10 for $4.31 each and save 10%
- Buy 25 for $3.83 each and save 20%
Features
Specifications
UPC individually bagged.
| Brand | Anderson Metals |
|---|---|
| UPC | 094913983543 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section H2 |
| Package Length (in) | 1.40" |
| Package Width (in) | 1.20" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Connection Type | Flare x MPT |
| Flared Angle | 45 deg |
| Material | Brass |
| Nominal Size | 3/8 in |
| Pressure Rating | 1000 psi |