Anderson Metals
754049-0402 Tube Elbow, 1/4 x 1/8 in, 90 deg Angle, Brass, 1400 psi Pressure
SKU: 49F0402
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$3.89
Features
Specifications
Anderson Metals Tube Elbow, Nominal Size: 1/4 x 1/8 in, Angle: 90 deg, 1400 psi, Operating Temperature: 73 deg F, Brass
| Brand | Anderson Metals |
|---|---|
| UPC | 094913983185 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section H2 |
| Package Length (in) | 1.00" |
| Package Width (in) | 1.00" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Angle | 90 deg |
| Material | Brass |
| Nominal Size | 1/4 x 1/8 in |
| Operating Temperature | 73 deg F |
| Pressure Rating | 1400 psi |