Anderson Metals
754050-0606 Tube Elbow, 3/8 in, Flare x Female, 90 deg Angle, Brass, 1000 psi Pressure
SKU: 50F0606
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$4.39
Features
Specifications
Anderson Metals Tube Elbow, Nominal Size: 3/8 in, Flare x Female Connection, Angle: 90 deg, 1000 psi, Operating Temperature: 73 deg F, Brass
| Brand | Anderson Metals |
|---|---|
| UPC | 717510137545 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section H2 |
| Package Length (in) | 6.00" |
| Package Width (in) | 4.20" |
| Package Height (in) | 1.20" |
| Manufacturer Part Number | F40-057R |
| Angle | 90 deg |
| Connection Type | Flare x Female |
| Material | Brass |
| Nominal Size | 3/8 in |
| Operating Temperature | 73 deg F |
| Pressure Rating | 1000 psi |