Anderson Metals
5/8 In. x 3/4 In. Female 90 Deg. Flare Brass Elbow (1/4 Bend)
SKU: 50F1012
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$19.99
Features
Specifications
OD tube x Female iron pipe. Manufactured to include no more than 0.25% weighted average lead content on wetted surfaces.
| Brand | Anderson Metals |
|---|---|
| UPC | 719852939177 |
| Package Length (in) | 6.00" |
| Package Width (in) | 4.40" |
| Package Height (in) | 1.40" |
| Fitting Size 1 | 5/8 In. |
| Fitting Size 2 | 3/4 In. |
| Connection Type 1 | Male Flare |
| Connection Type 2 | FIP |
| Angle | 90 Deg. |
| Material | Brass |
| Pressure Rating (psi) | 650 |
| Maximum Working Temperature (F) | 73 |
| Fitting Type | Elbow |