Anderson Metals
754055-08 Tube Elbow, 1/2 in, Flare, 90 deg Angle, Brass, 750 psi Pressure
SKU: 55F0808
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$8.79
Features
Specifications
Anderson Metals Tube Elbow, Nominal Size: 1/2 in, Flare Connection, Angle: 90 deg, 750 psi, Operating Temperature: 73 deg F, Brass
| Brand | Anderson Metals |
|---|---|
| UPC | 094913983284 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section H2 |
| Package Length (in) | 1.80" |
| Package Width (in) | 1.40" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Angle | 90 deg |
| Connection Type | Flare |
| Material | Brass |
| Nominal Size | 1/2 in |
| Operating Temperature | 73 deg F |
| Pressure Rating | 750 psi |