Anderson Metals
754056-0604 Tube Reducing Union, 3/8 x 1/4 in, Flare, Brass
SKU: 42F0604
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$5.79
Features
Specifications
UPC individually bagged.
| Brand | Anderson Metals |
|---|---|
| UPC | 094913983376 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section H2 |
| Package Length (in) | 2.00" |
| Package Width (in) | 0.80" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Connection Type | Flare |
| Flared Angle | 45 deg |
| Material | Brass |
| Nominal Size | 3/8 x 1/4 in |
| Pressure Rating | 1000 psi |