Anderson Metals
754059-080806 Tube Reducing Tee, 1/2 x 1/2 x 3/8 in, Flare, Brass
SKU: 44F080806
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$12.99
Features
Specifications
UPC individually bagged.
| Brand | Anderson Metals |
|---|---|
| UPC | 717510169836 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section H2 |
| Package Length (in) | 6.60" |
| Package Width (in) | 4.60" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Connection Type | Flare |
| Flared Angle | 45 deg |
| Material | Brass |
| Nominal Size | 1/2 x 1/2 x 3/8 in |
| Pressure Rating | 750 psi |