Anderson Metals
754070-04 Swivel Pipe Union, 1/4 in, Flare, Brass, 1400 psi Pressure
SKU: 70F0404
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$6.79
Features
Specifications
Anderson Metals Swivel Pipe Union, Nominal Size: 1/4 in, Flare Connection, 1400 psi, Operating Temperature: -65 to 250 deg F, Brass, Suitable for: Aluminum, Brass, Copper and Steel Tubing
| Brand | Anderson Metals |
|---|---|
| UPC | 094913071783 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section H2 |
| Package Length (in) | 1.50" |
| Package Width (in) | 0.75" |
| Package Height (in) | 1.50" |
| Connection Type | Flare |
| Material | Brass |
| Nominal Size | 1/4 in |
| Operating Temperature | -65 to 250 deg F |
| Pressure Rating | 1400 psi |
| Suitable for | Aluminum Brass Copper and Steel Tubing |