Anderson Metals
3/8 In. Brass Flare Swivel Union
SKU: 70F0606
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$7.49
Features
Specifications
Brass flare swivel union. Manufactured to include no more than 0.25% weighted average lead content on wetted surfaces.
| Brand | Anderson Metals |
|---|---|
| UPC | 094913978242 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section H2 |
| Package Length (in) | 1.80" |
| Package Width (in) | 0.60" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Fitting Size 1 | 3/8 In. |
| Fitting Size 2 | 3/8 In. |
| Connection Type 1 | Female Flare |
| Connection Type 2 | Female Flare |
| Material | Brass |
| Pressure Rating (psi) | 1000 |
| Maximum Working Temperature (F) | 73 |
| Fitting Type | Union |