Anderson Metals
Brass Flare Swivel Union - 1/2 in.
SKU: 70F0808
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$8.99
Features
Specifications
Brass flare swivel union. Manufactured to include no more than 0.25% weighted average lead content on wetted surfaces.
| Brand | Anderson Metals |
|---|---|
| UPC | 717510137699 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section H2 |
| Package Length (in) | 1.60" |
| Package Width (in) | 1.00" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Fitting Size 1 | 1/2" |
| Fitting Size 2 | 1/2" |
| Connection Type 1 | Female Flare |
| Connection Type 2 | Female Flare |
| Material | Brass |
| Pressure Rating | 750 PSI |
| Maximum Working Temperature | 73 deg F |
| Fitting Type | Union |