Features
Specifications
Pass & Seymour Electrical Plug, Angled, 125/250 V, 30, 50 A, 3 Pole, 3 Wires, Male Connection, Thermoplastic, Black, Dimensions: 2.77 in W x 1.36 in D x 3.3 in H, NEMA WD-1, WD-6
- UL Listed
| Brand | Pass & Seymour |
|---|---|
| UPC | 785007857122 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section C3 |
| Package Length (in) | 3.75" |
| Package Width (in) | 3.38" |
| Package Height (in) | 3.38" |
| Manufacturer Part Number | 3861CC5 |
| Color | Black |
| Connection Type | Male |
| Current Rating | 30 50 A |
| Dimensions | 2.77 in W x 1.36 in D x 3.3 in H |
| Material | Thermoplastic |
| NEMA Configuration | NEMA WD-1 WD-6 |
| Number of Poles | 3 |
| Number Of Wires | 3 |
| Type | Angled |
| Voltage Rating | 125/250 V |