Chicago Pneumatic
Rear Safety Lever 1/4 in Air Die Grinder Kit
SKU: CP875K
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$164.99
Features
Specifications
The CP875 series is designed for general maintenance in limited spaces. It has an integrated pneumatic regulator with a power of 0.3 hp (220 W). It is a very compact and lightweight tool, ensuring extreme maneuverability in high-speed grinding applications. Available as a bare tool or as a kit.
- 90 degree angle head allows flexibility in tight areas
- Compact and lightweight tool designed for easy maneuverability
- Built-in air regulator
| Brand | Chicago Pneumatic |
|---|---|
| UPC | 015451630201 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 30, Section M1 |
| Package Length (in) | 2.20" |
| Package Width (in) | 9.40" |
| Package Height (in) | 9.40" |
| Tool/Kit | Kit |
| Exhaust | Rear |
| Starting System | Safety Lever |
| Collet Max Capacity | 1/4 in |
| Minimum Hose Diameter | 0.38 in |
| Length | 4.88 in |
| Weight | 0.99 lb |
| Main Material Type | Aluminum, Composite Over-Sleeve |
| Uncertainty vibration-K | 6.2 sq-ft |
| Free Speed | 22500 rpm |
| Sound Pressure | 101.3 dBA |
| Air Flow Rate | 22 cfm |
| Maximum Power | 0.3 hp |
| Angle | 90 deg |
| Maximum Dynamic Air Working Pressure | 91 psi |
| Air Inlet Size | 1/4 in NPT |
| Color | Red/Black |
| Case Color | Black |