Sunex Tools
Imperial 14 Chrome Plating Angle Head Wrench Set
SKU: SU9914
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$82.99
Features
Specifications
Radius V-Groove design creates an anti-slip while also preventing round-off.
- 15 and 60 degree angled heads provide greater access into tight work areas to complete the job easily
- Chrome plating for strength and the prevention of rust, corrosion and deformation
- Heat treated and tempered to meet or exceed ANSI Standards for strength
- Sizes stamped on both sides for fast identification
- Set comes with a durable canvas pouch for easy storage and transportation
| Brand | Sunex Tools |
|---|---|
| UPC | 613364099148 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 29, Section M7 |
| Package Length (in) | 13.60" |
| Package Width (in) | 4.20" |
| Package Height (in) | 4.00" |
| Type | Angle Head |
| System of Measurement | Imperial |
| Number of Pieces | 14 |
| Finish | Chrome Plating |
| Includes | 9/16 in, 1/2 in, 7/16 in, 3/8 in, 5/8 in, 11/16 in, 3/4 in, 13/16 in, 7/8 in, 15/16 in, 1 in, 1-1/16 in, 1-1/8 in, 1-1/4 in |
| Warranty | Lifetime |