Metric 14 Forged Alloyed Steel Wrench Set
SKU: SU9914M
| Location: Aisle 29, Section M7
$79.99
2 In stock
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
Features
Specifications
Wrench Set, System of Measurement: Metric, 14 Piece, Forged Alloyed Steel Handle, Forged Alloy Steel, Polished, Silver, Includes: 9 mm Angled Wrench (991401M), 8 mm Angled Wrench (991402M), 7 mm Angled Wrench (991403M), 6 mm Angled Wrench (991404M), 10 mm Angled Wrench (991405M), 11 mm Angled Wrench (991406M), 12 mm Angled Wrench (991407M), 13 mm Angled Wrench (991408M), 14 mm Angled Wrench (991409M), 15 mm Angled Wrench (991410M), 16 mm Angled Wrench (991411M), 17 mm Angled Wrench (991412M), 18 mm Angled Wrench (991413M), 19 mm Angled Wrench (991414M), 15 deg and 6 deg Angle Head Ends, Lifetime Warranty
- Available as set or individually
- Canvas pouch included
| UPC | 613364006559 |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 29, Section M7 |
| Package Length (in) | 5.40" |
| Package Width (in) | 5.30" |
| Package Height (in) | 11.80" |
| System of Measurement | Metric |
| Number of Pieces | 14 |
| Handle Material | Forged Alloyed Steel |
| Material | Forged Alloy Steel |
| Finish | Polished |
| Color | Silver |
| Includes | 9 mm Angled Wrench (991401M), 8 mm Angled Wrench (991402M), 7 mm Angled Wrench (991403M), 6 mm Angled Wrench (991404M), 10 mm Angled Wrench (991405M), 11 mm Angled Wrench (991406M), 12 mm Angled Wrench (991407M), 13 mm Angled Wrench (991408M), 14 mm Angled Wrench (991409M), 15 mm Angled Wrench (991410M), 16 mm Angled Wrench (991411M), 17 mm Angled Wrench (991412M), 18 mm Angled Wrench (991413M), 19 mm Angled Wrench (991414M) |
| Angle Head Ends | 15 deg and 6 deg |
| Warranty | Lifetime |