Features
Specifications
These through-the-wall fittings are constructed of polypropylene is resistant to chemicals and abrasion. They are installed through the side of the tank, and create a water-tight seal with an EPDM gasket and nut. Anti-Vortex fittings prevent the swirl of liquid at the bottom of a tank during pumping.
- Double Threaded.
- Polypropylene construction.
- EPDM gasket.
| Brand | Norwesco |
|---|---|
| UPC | 089109630653 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section N1 |
| Package Length (in) | 2.60" |
| Package Width (in) | 2.60" |
| Package Height (in) | 2.60" |
| Manufacturer Part Number | 63065 |
| Thread Size | 1-1/4" |
| Material | Polypropylene |
| Color | Black |
| Hole Size Required | 2-1/4" |
| Gasket Material | EPDM |