Pride
Antifreeze Asia SLL Premixed Gallon
SKU: PTP34
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$12.99
Features
Specifications
Downloads
Pride Asia SLL -34° Premixed Super Long Life Pink Antifreeze Coolant
- Do Not Dilute
- pHOAT Technology
- Silicate free
- Nitrite free
- Amine free
- 2 EHA free
| Brand | Pride |
|---|---|
| UPC | 674554129076 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 12, Section M5 |
| Package Length (in) | 7.00" |
| Package Width (in) | 3.80" |
| Package Height (in) | 12.00" |
| Manufacturer Part Number | 6PTP34 |
| Type | 50/50 Prediluted |
| Series | Asia |
| Net Content | 1 gal |
| Color | Pink |
| Ready-to-Use/Concentrated | Ready-To-Use |
| Glycol content | 46-48% |
| Inhibitors | >2% |
| Specific Gravity | 1.07 |
| pH | 8.2-9.0 |
| Phosphate | Yes |
| Freeze/Boil Point | -34°F/+265°F |