Pride
Antifreeze Asia Plus Premixed Gallon
SKU: PA34
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$12.99
Features
Specifications
Downloads
Pride Asia Plus -34° Premixed Extended Life Blue Antifreeze Coolant
- Do Not Dilute
- pHOAT Technology
- Silicate free
- Nitrite free
- Amine free
- 2 EHA free
| Brand | Pride |
|---|---|
| UPC | 674554122077 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 12, Section M6 |
| Package Length (in) | 6.80" |
| Package Width (in) | 4.00" |
| Package Height (in) | 11.80" |
| Manufacturer Part Number | 6PA34 |
| Type | 50/50 Prediluted |
| Series | Asia SLL |
| Net Content | 1 gal |
| Form | Liquid |
| Color | Blue |
| Odor/Scent | Characteristic |
| Composition | 44-47% Ethane 1,2 - diol (Monoethylene Glycol), 1-3% 2-(2 Hydroxyethoxy) ethan-1-ol Diethylene Glycol), Water and Proprietary Additives |
| Boiling Point | >200 deg F |
| Flash Point | 260 deg F |
| pH Range | 8.5-9.5 |
| Ready-to-Use/Concentrated | Ready-To-Use |
| Glycol content | 46-50% |
| Inhibitors | >2% |
| pH | 8.2-9.0 |
| Phosphate | Yes |
| Freeze/Boil Point | -34°F/+265°F |