Pride
Antifreeze Eurotech Violet 50/50 Premixed Gallon
SKU: PE34
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$14.49
- Buy 6 for $13.04 each and save 10%
Features
Specifications
Downloads
Pride Eurotech -34° Premixed Extended Life Violet Antifreeze Coolant
- Do Not Dilute
- OAT Technology
- Phosphate free
- Amine free
- 2EHA free
| Brand | Pride |
|---|---|
| UPC | 674554125078 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 12, Section M5 |
| Package Length (in) | 11.00" |
| Package Width (in) | 7.20" |
| Package Height (in) | 3.60" |
| Manufacturer Part Number | 6PE34 |
| Type | 50/50 Prediluted |
| Series | Eurotech |
| Net Content | 1 gal |
| Form | Liquid |
| Color | Violet |
| Odor/Scent | Characteristic |
| Composition | 45-47% Ethane 1,2 - diol (Monoethylene Glycol), 1-3% 2-(2 Hydroxyethoxy) ethan-1-ol Diethylene Glycol), Water and Proprietary Additives |
| Boiling Point | >200 deg F |
| Flash Point | 260 deg F |
| Specific Gravity | 1.05-1.07 |
| pH Range | 8.5-9.5 |
| Ready-to-Use/Concentrated | Ready-To-Use |
| Glycol content | 46-48% |
| Inhibitors | >2% |
| pH | 8.0-9.0 |
| Freeze/Boil Point | -34°F/+265°F |