Pride
Antifreeze Omni 50/50 Premixed Gallon
SKU: PO34
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$14.99
Features
Specifications
Downloads
Pride Omni -34°F With METALSHIELD4 Premixed Yellow Antifreeze Coolant
- Do Not Dilute
- Amine free
- Nitrite free
| Brand | Pride |
|---|---|
| UPC | 674554120073 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 12, Section M4 |
| Package Length (in) | 3.60" |
| Package Width (in) | 7.20" |
| Package Height (in) | 11.00" |
| Manufacturer Part Number | 6PO34 |
| Type | 50/50 Prediluted |
| Series | Omni |
| Net Content | 1 gal |
| Form | Liquid |
| Color | Yellow |
| Specific Gravity | 1.06 |
| pH Range | 8-9 |
| Ready-to-Use/Concentrated | Ready-To-Use |
| Glycol content | 47% min |
| Inhibitors | >2% |
| pH | 8.0-9.0 |
| Freeze/Boil Point | -34°F/+265°F |