Pride
Antifreeze XL Concentrated Gallon
SKU: PXL100
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$17.99
- Buy 6 for $16.19 each and save 10%
Features
Specifications
Downloads
Pride XL -84°F Concentrated Extended Life Orange Antifreeze Coolant
- Dilution required
- OAT “NAPS FREE” technology for gasoline engine service in domestic and import brands specifying OAT coolant (mixes with other color OAT and HOAT products)
- 2EHA free
| Brand | Pride |
|---|---|
| UPC | 674554114072 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 12, Section M4 |
| Package Length (in) | 11.20" |
| Package Width (in) | 6.80" |
| Package Height (in) | 3.60" |
| Manufacturer Part Number | 6PXL100 |
| Type | 50/50 Prediluted |
| Series | XL100 |
| Net Content | 1 gal |
| Form | Liquid |
| Color | Orange |
| Odor/Scent | Characteristic |
| Composition | 90-95% Ethane 1,2 - diol (Monoethylene Glycol), 2-4% 2-(2 Hydroxyethoxy) ethan-1-ol Diethylene Glycol), Water and Proprietary Additives |
| Boiling Point | >200 deg F |
| Flash Point | 260 deg F |
| Specific Gravity | 1.12 |
| pH Range | 8-9 |
| Ready-to-Use/Concentrated | Ready-To-Use |
| Glycol content | 96-97% |
| Inhibitors | >2% |
| pH | 8.0-9.0 |