Pride
Antifreeze Eurotech Blue 50/50 Premixed Gallon
SKU: PEB34
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$14.49
- Buy 6 for $13.04 each and save 10%
Features
Specifications
Downloads
Pride Eurotech -34° Premixed Extended Life Blue Antifreeze Coolant
- Do Not Dilute
- Enhanced (Si) OAT Technology
- Phospate free
- Amine free
- 2EHA free
- Contains Bitrex
| Brand | Pride |
|---|---|
| UPC | 674554134070 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 12, Section M5 |
| Package Length (in) | 11.00" |
| Package Width (in) | 7.20" |
| Package Height (in) | 3.60" |
| Manufacturer Part Number | 6PEB34 |
| Type | Antifreeze & Coolant |
| Size | Gallon |
| Rating | -34° F |
| Style | Pre-Mixed |
| Color | Blue |
| Glycol content | 46-48% |
| Inhibitors | >2% |
| Specific Gravity | 1.05-1.07 |
| pH | 8.0-9.0 |
| Freeze/Boil Point | -34°F/+265°F |