Apache
Apache 2 In. x 20 Ft. PVC Suction Hose
SKU: SH2X20
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$97.99
Features
Specifications
A PVC suction and discharge hose for water, light chemicals, and pumping service in the agricultural, rental, construction, marine, and irrigation industries. Construction: A smooth bore hose made of flexible abrasion resistant extruded PVC (polyvinyl chloride) with a rigid PVC helix. Assemblies: Coupled with male x female aluminum short shanks with Band-It clamps. Ends coupled for use with strainer and attachment to pump.
| Brand | Apache |
|---|---|
| UPC | 725559089916 |
| Package Length (in) | 30.00" |
| Package Width (in) | 30.00" |
| Package Height (in) | 5.00" |
| Size | 2 In. x 20 Ft. |
| Material | PVC |
| Temperature Rating | -10F to 130F |
| Pressure Rating | 68 psi |